http://www.unss.sk/

Aktivity

Výnos zbierky Biela pastelka 2010

To že vidíme je samozrejmé pre väčšinu z nás. Sú však medzi nami ľudia, ktorí si takýto „luxus“ nemôžu dovoliť. Sú to ľudia, ktorí majú vážne problémy so zrakom – nevidiaci, prakticky nevidiaci. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie žije na celom svete asi 180 miliónov ľudí s vážnym zrakovým postihnutím, z toho viac než 40 miliónov nevidiacich. Napriek pokroku v medicíne a ďalším opatreniam toto číslo neustále narastá.

Aké to vlastne je, stratiť zrak? Je to vážny zásah do života človeka. Ak si však myslíte, že stratiť zrak znamená stratiť všetko, nemáte pravdu. Aj s touto náročnou situáciou je možné vyrovnať sa a žiť plnohodnotným spôsobom.
Nevidiacim a slabozrakým ľuďom pomáha v ich návrate do života spoločnosti aj Biela pastelka. Ako je to možné? Biela pastelka je totiž celoslovenská verejná zbierka, ktorú každoročne organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Biela pastelka je symbolom neviditeľných línií, symbolom života bez zraku, života vo svete tmy.
Tento rok sa konal už deviaty ročník zbierky. 22.09.2010 prebehla verejná zbierka vo všetkých krajských, okresných ale aj niektorých menších mestách na celom Slovensku.
Výťažok zo zbierky Biela pastelka je určený na financovanie kurzov a aktivít, počas ktorých si nevidiaci osvojujú nové zručnosti s cieľom nadobudnúť stratenú samostatnosť. Učia sa orientovať a samostatne sa pohybovať v priestore, čítať a písať bodové písmo, pracovať s kompenzačnými a optickými pomôckami, variť, upratovať, starať sa o seba a o domácnosť bez zrakovej kontroly. Rovnako je pre zrakovo postihnutých ľudí dôležité špecializované sociálne poradenstvo, ktoré im má pomôcť riešiť sociálne dôsledky zrakového postihnutia. To však nie je všetko. Ak majú zrakovo postihnutí ľudia byť naozaj rovnoprávnymi členmi spoločnosti, musia sa naučiť sami obhajovať svoje záujmy, domáhať sa svojich práv a bojovať proti diskriminácii. V tomto všetkom má napomôcť aj výnos zbierky , ktorý tentpo rok činí 74 466,20 €, čo je v porovnaní s minulým rokom o 2 968,31 € viac.
V rámci žilinského kraja sa zbierka konala v Žiline, Čadci, Kysuckom novom Meste, Bytči , Martine, Ružomberku, Liptovskom Mikuláši, Dolnom Kubíne, Námestove, Trstenej, Tvrdošíne, Turčianskych Tepliciach, a v malej oravskej dedinke Čimhová. Spolu sa vyzbieralo 8 546,11 €, čo je o cca 8 % viac ako minulý rok v rovnakom regióne. Toto číslo však nemusí byť konečné, nakoľko zbierka trvá až do 31.12.2010. Prispieť môžete v rámci dopredaja bielej pastelky, alebo priamo vkladom na účet zbierky (4030016212/3100), alebo zaslaním prázdnej SMS na číslo 820 do siete všetkých slovenských mobilných operátorov.

Dovoľte aby som poďakovala všetkým, ktorí sa tejto zbierky už zúčastnili, či ešte len zúčastnia za to, že prispením na účet zbierky pomôžu nájsť zrakovo postihnutým cestu svetla, samostatnosti a nezávislosti vo svete tmy.

Mgr. Erika Kanátová
KS ÚNSS Žilina

Fotogaléria k akcii:

odkaz na stránky www.blindfriendly.sk - tento web spĺňa štandardy prístupného sídla

Ďakujeme

LIONS club Žilina

Mesto Žilina

JUKOP – Canon servis

MY Žilinské noviny

Žilinský komunitný fond

OPTIK J a Š

Carrefoure Žilina

HM TESCO Žilina