Členovia ZO Kysucké Nové Mesto otvorili svoje srdcia pre včielky

Bunky s medom a pracovité včely
Bunky s medom a pracovité včely

Podpredsedníčka ZO Kysucké Nové Mesto Jana Hvolková dokáže o včelách hovoriť veľa zaujímavostí. Čerpá z vedomostí získaných v Strednej odbornej škole v Banskej Bystrici, z kurzu, vďaka ktorému môže o včelách prednášať, no predovšetkým zo svojej takmer desaťročnej praxe. Včely síce vidí, ale vajíčka, larvy a kukly už nie, preto sa pri starostlivosti o ne spolieha na iné zmysly – niektoré choroby, napr. mor včelieho plodu sa naučila rozpoznávať podľa špecifického zápachu, čo včely práve robia, dokáže identifikovať sluchom a hmatom.

„U nás v rodine včely nikto nemal a nikdy by som sa ani nenazdala, že budem niekedy včeláriť,“ prezradila pani Jana. „Myšlienka prišla vlastne od manžela – stále hovoril, že keď bude na dôchodku, bude mať úle. Tak sme cez inzerát kúpili v Brezne včely. Dar sa ale neujal. Manžel kvôli práci veľa cestoval, nemal sa o ne ako starať, a tak mi zostali na krku. Dnes by som mu ich už ale nedala, aj keby chcel,“ dodáva s úsmevom.

Asistentka veterinára, vedúca včelárskeho krúžku pre deti a držiteľka ocenenia Bronzová včela sa dnes stará o 21 úľov: 6 majú Hvolkovci doma na záhrade, zvyšok zhruba desať minút cesty od domu.

Janka pri úle s pripraveným dymákom a malou vnučkou
Janka pri úle s pripraveným dymákom a malou vnučkou

Jana Hvolková bola odbornou garantkou projektu ZO Kysucké Nové Mesto s názvom Otvorme srdcia pre včielky. Zaumienila si, že teoreticky i prakticky priblíži nevidiacim a slabozrakým členom ÚNSS čo najviac informácií o včelách – začne ich vývojom, prejde povinnosti každého obyvateľa úľa, pristaví sa pri význame plástov, spôsobe zbíjania rámikov či zatavovaní medzistienok, preberie výrobu sviečok z vosku a pripraví prednášku o liečivých účinkoch včelích produktov.

“Využili sme pozorovacie úle,” odpovedá Jana Hvolková na otázku, ako v utorok 18. júna nevidiaci a slabozrakí účastníci prenikali do tajomstiev včelárenia. “Tie sa včelami plnia len na sezónu, v takomto priestore by totiž včelstvo nedokázalo prezimovať. Matka sa tu nemá kde ukryť, preto sotva nájdeme lepšiu možnosť, ako včely pozorovať v ich prirodzenom prostredí.”

Prednáška pri kávičke
Prednáška pri kávičke

Po prednáške o živote v úli, o tom, že tu spoločne a v aktívnej súčinnosti žijú najmenej dve generácie včiel, sa účastníci pustili do modelovania jednotlivých vývojových štádií včely medonosnej a do skúmania a zhotovovania plodových a medových rámikov, ktoré slúžia na ohraničenie včelích plástov.

“Drôtikovanie, to už bolo zaujímavejšie,” usmieva sa Jana Hvolková. “Navliekajte drôtik do dierky, ktorú nevidíte! Ale napokon sme bez problémov zvládli aj to, dokonca sa nám podarilo vypracovať aj medzistienky.”

Rámik je hotový
Rámik je hotový
S rámikmi a medzistienkami
S rámikmi a medzistienkami

Prírodné zázraky…

„Včelie produkty sú doslova prírodné zázraky. Vo štvrtok 27. júna sa účastníci projektu nestačili čudovať,“ priblížila nám atmosféru svojej prednášky Jana Hvolková. Ale prezradila oveľa viac! Peľové zrnká, materská kašička, propolis, včelí vosk či med majú blahodarný vplyv pri liečení pečene, čriev, astmy, kŕčových žíl, herpesov, akné, pri bolestiach zubov či popáleninách. Odporúča sa siahnuť po nich aj vtedy, ak vás trápi znížená imunita, chudokrvnosť, problémy s prostatou či klimakterické ťažkosti. Podporujú obnovu hojacich sa tkanív, znižujú hladinu cholesterolu, stimulujú kostnú dreň a zvyšujú odolnosť voči stresom. Viaceré z nich sa používajú ako prísada tinktúr a mastí, včelí vosk napríklad na ošetrovanie kožených výrobkov a, samozrejme, výrobu sviečok.

Výroba sviečok z včelieho vosku je podľa Jany Hvolkovej jednoduchá a človek ju hravo zvládne aj doma, dokonca s minimom pomôcok.

“Počas stretnutia v povinskom včelíne som nevidiacim a slabozrakým členom našej základnej organizácie ukázala, ako sa sviečky z vosku odlievajú a z medzistienok šúľajú. Voskové medzistienky samy o sebe vyzerajú úžasne, my sme ich ešte trošku vylepšili – pridaním farby a jednoduchých dekorácií získali výnimočnosť. Vyskúšali sme si vyrobiť točené i stĺpové sviečky, roztápať vosk v nádobe s dvojitým dnom alebo vo vodnom kúpeli, konce knôtov namáčať do vosku, ktorý sa roztápa pod plameňom, i odlievanie sviečok do sklenených nádob, foriem a svietnikov. Za svoju šikovnosť si popri vlastnoručne vyrobenej sviečke každý odniesol na pamiatku aj voskovú medailu,” uzatvára svoje rozprávanie Jana Hvolková.

Prehliadanie vystavaného rámika s včelami
Prehliadanie vystavaného rámika s včelami

Ocenenie pre pani Janu Hvolkovú

Pri príležitosti 70. výročia vzniku spoločenstva včelárov v Povine bola za prácu v organizácii, pomoc začínajúcim včelárom a za poskytnutie vlastných priestorov udelená Jane Hvolkovej Bronzová včela. Medailu jej 27. januára na výročnej schôdzi slávnostne odovzdal predseda organizácie Miloš Belan a starostka obce Povina Alena Dudeková.

Jana Hvolková (duhá zľava) preberá ocenenie Bronzová včela
Jana Hvolková (duhá zľava) preberá ocenenie Bronzová včela