Gólové skóre Bielej pastelky 2017

Nevidiaci vidí tmu? Ako funguje Braillovo písmo? Vďaka tejto vecičke si nepreleje pohár? A toto mu povie, akej farby má tričko? A naozaj môže mať aj dotykový telefón? Takéto a mnoho ďalších otázok sa na nás v piatok 22. septembra sypalo v informačnom stánku v OC Mirage v Žiline. Biela pastelka 2017 sa od 10.00 do 17.00 návštevníkom snažila ukázať, ako sa žije poslepiačky.

Fotografia: Ako hrajú šach nevidiaci

Naše informačné stánky sa prehýbali pod ťarchou kompenzačných a optických pomôcok, spoločenských hier pre ľudí so zrakovým postihnutím a informačných materiálov. Návštevníci listovali v „bodkovaných“ knihách, ale aj sami si mohli Braillovým písmom napísať ľubovoľný text či prejsť sa s bielou palicou. Vďaka Lions Clubu Žilina si záujemcovia mohli bezplatne nechať zmerať vnútroočný tlak. Privysoké hodnoty môžu viesť k vzniku glaukómu, prinízke k deformovaniu očnej gule. Vyšetrenie bolo bezkontaktné, bezbolestné a výsledok známy ihneď. Nad všetkým držal stráž ambasádor Bielej pastelky 2017, niekoľkonásobný futbalista roka Marek Hamšík.

Fotografia: Meranie zrakových parametrov

„Dovoľte mi srdečne sa poďakovať všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k tomu, že zbierka Biela pastelka 2017 zaznamenala rekordný výnos a záujem verejnosti,“ povedala vedúca Krajského strediska ÚNSS Žilina Erika Kanátová. „Srdečne ďakujem všetkým, ktorí si našli čas, pristavili sa pri našich dobrovoľníkoch a prispeli do pokladničky zbierky. Všetkým dobrovoľníkom, ktorí sa zbierky zúčastnili, šírili posolstvo zbierky a vytrvalo oslovovali okoloidúcich, ktorí svojím záujmom o zbierku dokázali, že majú otvorené srdce pre ľudí so zrakovým postihnutím. Zvlášť ďakujem vedeniu OC Mirage za ústretový prístup pri poskytnutí priestorov pre informačné stánky, Lions Clubu Žilina za spoluprácu a pomoc pri príprave, Enjoy clubu Žilina za poskytnutie ozvučenia, najlepšej moderátorke široko-ďaleko Lenke Podkrivackej a chalanom z MŠK Žilina za ich osobný prínos a rozvírenie skvelej atmosféry, ktorá podčiarkla ideu zbierky Biela pastelka,“ dodala.

A aké je celkové gólové skóre Bielej pastelky 2017? V Žilinskom kraji sme vyzbierali 11 123,83 €, celkovo dosiahol hrubý výnos čiastku 193 011,04 €, z čoho čistý výnos predstavuje 174 025,29 €.

Verejnú zbierku Biela pastelka organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už od roku 2002 a aj vďaka jej výťažku môže poskytovať svoje služby všetkým záujemcom na celom území bezplatne. Všetky aktuálne informácie sústreďujeme na www.bielapastelka.sk a na Facebooku Bielej pastelky.