Informácie o Integrovanej doprave ŽSK

Integrovaný predplatný cestovný lístok IDS ŽSK platí v rámci svojej zónovej a časovej platnosti neobmedzene u štyroch zapojených dopravcov – DPMŽ, SAD ZA, Arriva Liorbus, ZSSK. Na kúpu predplatného cestovného lístka IDS ŽSK (ďalej len PCL), na ktorý je v prípade kategórie cestujúcich ŤZP alebo ŤZP-S 50% zľava, je potrebná dopravná karta od jedného z približne 20 dopravcov z celého Slovenska. Odporúčame použiť dopravnú kartu jedného zo zapojených dopravcov, keďže sa v tom prípade dá na kúpu PCL využiť aj eshop. Vybavenie dopravnej karty je možné buď osobne na jednom z predajných miest zapojených dopravcov, alebo cez ich eshop. Cena dopravnej karty DPMŽ a SAD Žilina je 5,50 €, cena karty od ZSSK je 7 €. Na vybavenie karty je potrebné predložiť Rozhodnutie z Úradu práce sociálnych vecí a rodiny a občiansky preukaz. Na dopravnej karte bude aj fotografia, ktorú je v prípade eshopu potrebné nahrať a v prípade vybavovania na klientskom centre ju môžu naskenovať z občianskeho preukazu, alebo žiadateľa odfotia.

Prvá kúpa PCL je potrebná buď na klientskom centre, alebo cez eshop. Zopakovanie predošlej kúpy PCL je možné aj u vodičov SAD Žilina a Arriva Liorbus.

Pripájame odkaz na zoznam zón s uvedením zapojených obcí: https://www.idzk.sk/76-tarifne-zony-a-zastavky/. V súčasnosti je do IDS ŽSK zapojený celý okres Žilina, Bytča, Kysucké Nové Mesto a Čadca. Budúci rok sa plánuje pripojenie Turca. Množstvo otázok je zodpovedaných v sekcií Najčastejšie otázky a odpovede: https://www.idzk.sk/97-najcastejsie-otazky-a-odpovede/.

Do pozornosti dávame aj neintegrovaný 365-dňový cestovný lístok platný iba v DPMŽ pre držiteľov preukazu ŤZP alebo ŤZP-S. Z dôvodu, že je neintegrovaný, zapisuje sa iba na kartu DPMŽ a platí iba v DPMŽ. Jeho cena je 15 €.

Pre držiteľov preukazu ŤZP alebo ŤZP-S bude najvýhodnejšie vybaviť si kartu DPMŽ, kúpiť si na ňu 365-dňový neintegrovaný PCL platný v DPMŽ za 15 €. V prípade ciest v prímestských autobusoch si kupovať na každú cestu jednorazový cestovný lístok za 0,33 € z kreditu dopravnej karty (môže byť aj dopravná karta DPMŽ) alebo si kúpiť integrovaný 30dňový PCL za 9 € na jedinú zónu, v prípade viacerých zón 6 € za zónu (celý cenník IDS lístkov v tabuľke je na odkaze: https://www.idzk.sk/upload/files/Cennik-IDS-ZSK-od-30-7-2023.pdf). V regionálnych vlakoch poberatelia invalidných dôchodkov s kartou na bezplatnú prepravu ZSSK cestujú zdarma.