Členovia ZO Námestovo sa v rámci Grantového projektu s názvom „Poďme na to spoločne“ vybrali na Edyho ranč, aby sa niečo dozvedeli o významnom rodákovi z Oravy Antonovi Habovštiakovi. Tento skvelý jazykovedec, etnograf a spisovateľ by sa 22. 9. dožil 100 rokov. Dozvedeli sme sa množstvo informácii, o ktoré sa radi podelíme.
Jeho detstvo poznačil otcov odchod do cudziny za prácou. Celá starosť o výchovu a domácnosť ležala na pleciach matky a starých rodičov. Každodenný život bol vyplnený prácou na poliach. V tomto prostredí Anton sledoval osudy ľudí a počúval reč ľudí. Oravské nárečie sa mu stalo celoživotným predmetom bádania a po vojne zhromažďoval v teréne materiál na svoje diela. Za 40 rokov svojej spisovateľskej činnosti zozbieral množstvo rozprávok a povestí, ktoré mu postačili na 24 kníh. Autor bol veriaci a prirodzene vnášal tému kresťanstva aj do svojej literárnej tvorby. Zbieral neúnavne materiál o Celílii Schelingovej, známej sestre Zdenke, ktorú v roku 2003 Svätý Otec Ján Pavol II. vyhlásil za blahoslavenú. O tejto svojej rodáčke napísal knihy Sestra Zdenka a Za mrakmi je moje milované slnko.
Spisovateľ zomrel v roku 2004 a od tohto roku nesie knižnica v Dolnom Kubíne jeho meno – Oravská knižnica Antona Habovštiaka.
Našich členov sme oslovili s otázkou, či poznajú nejaké diela tohto nášho známeho rodáka z Krivej. Z odpovedí vyberáme tie najznámejšie povesti: Viktorine zvony, Oravské povesti, Proroctvo kráľa Mateja a Zlaté dukáty v Choči. Z rozprávok: Kniha rozprávok, Remeslo má zlaté dno a O kaštieli v šírom poli.
Helena Gičová